Сериозен напредък по изграждането на разпределена научна инфраструктура ще постигне до средата на 2020 г. Центърът за върхови постижения (ЦВП) в областта на ИКТ УНИТе. Това показаха отчетите и плановете на петте университета по време на четвъртата работа среща, проведена от 5 до 7 февруари 2020 г. в София. Представители на всички партньори по проекта - СУ „Св. Климент Охридски“, ТУ-София, Бургаски университет „Проф. д-р Асен Златаров“, Русенски университет „Ангел Кънчев” и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“ информираха за напредъка в строително-монтажните работи в техните обекти и осигуряването на специализирано оборудване. В дискусията се включиха и представители на Управляващия орган по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР), с които бяха разисквани състоянието и проблемите на строителството, реконструкцията и обновяването на петте обекта на изграждания Център за върхови постижения.
В четвъртата работна среща специално място бе отделено на изпълнението на научните задачи, като научните ръководители на деветте работни пакета представиха реализираните досега задачи, включително научни публикации, привлечени млади учени, участието в научни конференции. Интересно е да се отбележи, че от проекта УНИТе досега са публикувани 28 научни статии в списания от WoS , организирани са тематични кръгли маси със заинтересовани лица от всички партньори, както и научен семинар във ФМИ, като от изнесените там 4 доклада са публикувани резюмета. Учените по проекта са участвали с 20 доклада на международни конференции. Подготвени са проекти и договори за сътрудничество за научно-изследователски партньорства и за участие в научно-изследователски мрежи.
Обсъдени бяха съществени въпроси по планирането на работата през 2020 година, като особено внимание беше отделено на изпълнението на предвидените обществени поръчки, дейностите за наука и разпространение на постигнатите резултати сред научните среди, индустрията и широката общественост.
До средата на годината трябва да приключат процедурите по ЗОП за строително монтажните работи в петте университета, а до края на 2020 г. се очаква да завърши модернизацията на съществуващите специализирани научноизследователски инфраструктури. През 2020 г. се очаква да бъде осъществена и първата копка на новата сграда на ЦВП УНИТе в капмус „Лозенец“ на СУ „Св. Кл. Охридски“.
В кратки срокове ще бъдат доставени, инсталирани и пуснати в експлоатация оборудването и в петте университета, предвидено за целите на научната програма. Паралелно с инсталирането ще бъдат въведени и правила за използване на научноизледователската инфраструктура, а чрез реализацията на Дигиталния Иновационен Хъб (ДИХ) ще бъде осигурен електронен достъп до тази разпределена инфраструктура.
През тази година ЦВП в ИКТ УНИТе ще засили партньорствата с водещи международни научни центрове за обмен на знания и генериране на върхови научни постижения, както и за интеграция в Европейското изследователско пространство (European Resеarch Area). Очаква се интензифициране на партньорството с водещи компании в ИКТ сектора с цел съвместни иновационни дейности и приложение на научни постижения, което да допринесе за повишаване на конкурентоспособността на индустрията в България. Ще бъде разширено партньорството на местно и регионално ниво, така че да бъде осъществен трансфер на създадените в ЦВП научни резултати и те да бъдат внедрени в икономиката и обществото. Това ще помогне за интеграцията на българските предприятия, особено на малките и средни предприятия, в Единния цифров пазар. Предстои и разширяване на международните научни партньорства, включително научно коопериране и обмен на персонал с научни организации от Европейския съюз, организиране на форуми за разпространение на резултати и стартиране на нови съвместни проекти.
През 2020 г. ще бъдат назначени учени от всички партньори по проекта, ще продължи привличане на водещи учени и на млади учени и докторанти. Планира се задълбочена интеграция на научните екипи на партньорите и на асоциираните партньори.
Ще бъде засилено и институционалното прилагане на Европейската харта на учените и на Кодекса за назначаване на изследователи, които вече се прилагат от СУ „Св. Климент Охридски“. Предстои финализиране на процедурата за HR лого в ТУ и стартиране на процедури за HR лого в другите трима партньори по проекта – университетите в Бургас, Русе, и Шумен, като ще бъде проведено обучение на персонала във всички партньори.
През 2020 г. е планирано учените по проекта да имат научни публикации сред първите 10 % от най-цитирани по приоритетните области на ИСИС, да започне използването на новопостроените инфраструктурни комплекси в ЦВП, както и да стартират първите съвместни научноизследователски проекти, разработени между ЦВП и бизнеса. Общо до края на периода на проекта се очаква да бъдат привлечени над 23 нови изследователи, а в подобрените ининфраструктурни обекти да заработят близо 35.