Русенският университет проведе обучение за 3D сканиране с оборудване по проекта УНИТе

Ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев

Специализирано обучение на тема „Технологии за 3D сканиране, моделиране и създаване на приложения с виртуална и добавена реалност“ се проведе на 19-и февруари 2020 г. в Русенския университет „Ангел Кънчев“.

Обучението се проведе на модулен принцип и включваше 3 взаимосвързани курса - „Технологии за 3D сканиране и принтиране на обекти“, „3D моделиране, рендиране и импортиране на модели в платформи за създаване на компютърни игри“ и „Създаване на приложения с добавена и виртуална реалност“. Темите бяха представени от доц. д-р Георги Христов и ас. д-р Дияна Кинанева от катедра Телекомуникации на РУ.

Част от представеното и използваното в рамките на събитията оборудване е закупено по проект УНИТе (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото), който е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020.

Събитието беше официално открито от ректора на Русенския университет чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев, от декана на Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ доц. д-р Вяра Русева и от проф. дн Михаил Илиев, координатор за РУ на Национална научна програма ИКТвНОС.

Ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев
Ректорът на Русенския университет чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев откри конференцията
Деканът на Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ доц. д-р Вяра Русева
Деканът на Факултет „Електротехника, електроника и автоматика“ доц. д-р Вяра Русева

Участниците в събитията научиха как се моделират обекти с помощта на софтуерни продукти, как се дигитализират предмети и хора с 3D скенери и как се генерират фотореалистични изображения. Разгледани бяха и процесите по оптимизация на 3D моделите, начините за тяхното използване при създаването на компютърни игри или приложения с добавена и виртуална реалност, както и как адитивните технологии и 3D принтерите могат да се използват за материализирането на цифровите модели. Пред многобройната публика бяха показани и интересни примери от практиката, както и резултати от дейностите, които се изпълняват от РУ в рамките на няколко национални и международни проекта.

Семинарната част на обучението
Семинарната част на обучението

Присъстващите на събитието имаха възможност и да разгледат 3D принтирани модели, визитни картички с добавена реалност, както и да се потопят в света на виртуалната реалност. Организаторите бяха осигурили достъп и до няколко различни 3D принтера, закупени в рамките на Национална научна програма ИКТвНОС, както и до 3D скенери и дронове, които са закупени в рамките на проект УНИТе. 20 учители и повече от 100 ученици от Русе и региона присъстваха на събитията и получиха сертификати за преминатото обучение.

Тримерни модели, създадени с 3D принтерите в РУ
Тримерни модели, създадени с 3D принтерите в Русенския университет

След края на курсовете беше организирана кръгла маса с участието на представители от РУ и учители. Основен акцент на проведените разговори бяха проблемите и нуждите на обучението по информационни технологии и информатика в училище. За пореден път Русенски университет „Ангел Кънчев“ изрази своята готовност да си партнира с училищата от Русе и региона и да провежда съвместни обучения и инициативи с тях.

Виртуална реалност, демонстрирана пред участниците в обучението
Виртуална реалност, демонстрирана пред участниците в обучението

Събитията бяха проведени в рамките на проект „STEАM EDU4future - STEАM образование за устойчиво бъдеще“, осъществяван по програма „Знание и растеж“ на Фондация Русе - град на свободния дух, с подкрепата на Фондация Еконт.

 

Партньор за провеждането на курсовете и кръглата маса е Национална научна програма „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“ (Национална научна програма „ИКТ в НОС“ Русенски университет), която се изпълнява с финансовата подкрепа на Министерството на образованието и науката.