Изкуственият интелект, роботиката и учебните игри бяха във фокуса на Европейската нощ на учените в Бургас - 2019 г., пише за сп. „Наука“ Радовеста Стюърт, млад учен в проект УНИТе, в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ Деца и известни изследователи се забавляваха заедно по време на любопитното събитие, провеждащо се на метри от морския бряг в експо център „Флора“.
През последните години Европейската нощ на учените се превърна в емблематично събитие и регулярна среща, на която учените в различните страни членки на Европейския съюз представят свои постижения и предизвикателства пред широката публика в рамките на един вечер. Бургас се включва в инициативата за девета поредна година, но за първи път акцентът е върху информатиката, компютърните науки и новите технологии.
Европейската нощ на учените в Бургас от открита официално с кратки приветствия от акад. Веселин Дренски - директор на Институт по математика и информатика на БАН, проф. д-р Севдалина Турманова - ръководител на Регионален център на БАН за Бургас, проф. д-р Сотир Сотиров - зам. ректор на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" и кмета на Община Бургас Димитър Николов.
„Първата лекция с презентация представи принципите на работа на невронната мрежа с акцент върху възможностите, които тя може да предложи за автоматично разпознаване. Неин автор бе проф. д-р Сотир Сотиров – признат учен в областта на изкуствения интелект и обобщените мрежи. След теоретичната част, екип от Университет "Проф. д-р Асен Златаров" и проект УНИТе (Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-Обществото), воден от младия учен Радовеста Стюърт, предложи на публиката да се включи в интерактивни тестове на живо за обучение на невронната мрежа. За целта беше използвано устройство NVIDIA Jetson Nano Developer Kit. Това е малък, но много мощен компютър, който позволява паралелно стартиране и управление на няколко невронни мрежи за класификация на изображения, откриване на обекти, сегментиране и обработка на реч. Въпреки че може да обработва изключително бързо множество процеси, този малък компютър използва едва 7,5 вата електричество. Публиката предложи на устройството всевъзможни предмети и снимки за разпознаване, а най-активни участници в процеса получиха награди от организаторите“, добавя Радовеста Стюърт,
В програмата са представени и проекти на ученици от Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации в Бургас, демонстрирали завидни знания и умения по роботика, управление на микроелектронни компоненти и програмиране на изкуствен интелект. Разделени в 5 групи, учениците са представили различни технологии – използване на приложението SmartThings за управление на микроелектронни компоненти с Arduino; Hacking STEM за решаване на проблеми и създаване на модели с електронно управление; Robo Design с Lego – роботика за малчугани; роботът Pepper и начини за програмиране на изкуствен интелект; Dobots Industry – програмиране на индустриални модели.
В България Европейската нощ на учените 2019 се осъществява с финансовата помощ на ЕК по Програмата за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020“, проект K-TRIO 3 (Researchers in Knowledge Triangle), с подкрепата на екип на проект УНИТе (Университети за наука, информатика и технологии в е-обществото), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020. Тази инициатива има за цел да увеличи разбирането на обществото и най-вече на младите хора за върховите постижения в науката и иновациите, както и да ги мотивира да изберат перспективата за успешна кариера като учени или иноватори в България и ЕС.