Постиженията на УНИТе представени в сп. Наука

Демонстрациите, подготвени от партньорите в УНИТе от университета „Ангел Кънчев“ в Русе

През тази 2019 година в много градове на страната се проведе 14-ото издание на Европейската нощ на учените. Така България е достоен член на европейското семейство, в което всеки последен петък на месец септември се провежда този значим форум, пише в статия за сп. Наука Миролюба Маджарова от Център за технологии в информационното общество към СУ „Св. Климент Охридски“

В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Европейската нощ на учените се осъществява в рамките на проект K-TRIO 3 (Researchers in Knowledge Triangle) – Учените в триъгълника на знанието. Проектът се финансира от програма „Хоризонт 2020“ на ЕС и се провежда с основната подкрепа на научните екипи на проект УНИТе (Университети за Наука, Информатика и Технологии в е-обществото), финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020. В рамките на този широкомащабен проект се изгражда Център за върхови постижения в ининформационните и комуникационните технологии с разпределена инфраструктура в 5 университета на страната, вкл. и в техните филиали. Партньорството на екипа на К-ТРИО с екипите на УНИТе и на още други проекти допринесе за изключителния колорит и разнообразие от теми и изяви в представената програма.“

По време на тазгодишната „Европейска нощ на учените“ бе проведена и специална панелна сесия, организирана от екипа на проект УНИТе „Върховите научни постижения в информационните и комуникационни технологии“. Демонстрациите, подготвени от партньорите от университета „Ангел Кънчев“ в Русе, предизвикаха толкова голям интерес, че организаторите бяха принудени да изнесат сесията от предвидената зала в централното фоайе на Ректората. Демонстрирани бяха различни видове дронове и разнообразието от изследвания, които могат да се провеждат с тяхна помощ. Младите посетители се включиха активно в демонстрациите на работа във виртуална реалност, като се възползваха от предоставената техника и оборудване.

 

В нощта на 27 септември Ректоратът на Алма Матер прие в своите зали, фоайета и коридори над 3000 посетители, за които бяха подготвени множество разнообразни изяви – от богатата детска програма „Учен за един ден“, през състезания и награждавания от национални конкурси, дискусионни клубове, демонстрации за всички възрасти, кабинети по любопитство, изложби и изложение, вечер на артистичните таланти на учените и др. Многобройните посетители, голяма част от които деца и ученици, не само успяха да се докоснат до постиженията на български учени и научни екипи, но и да участват активно в различни експерименти, опити, демонстрации и дискусии. Ю

 

Богата беше и кинопрограмата на Нощта тази година. Научното развитие в обектива на документалното кино беше представено с прожекцията на 11 филма в две от залите на Ректората. Сред тях са „Египет – люлка на древните цивилизации“, „Космическа музика“, „Мегалитните паметници в Сърнена Средна гора“, „Нежна агресивност“, „Людмил Христов и новата вълна“, „Под пясъците на Созопол, както и филми, посветени на научните приноси на проекта УНИТе.